Sponsor Gösterim

Damga Vergisi Nedir?

damga vergisi nedir

Vergi Nedir?
Türkiye’de ve bütün ülkelerde devletin kendine fon sağlamak için her ekonomik birimden karşılıksız olarak sağladığı nakit gelire vergi denir. Vergiler devletlerin kamu hizmeti sağlayabilmeleri için devlet hazinesine eklenen ödemelerdir. Büyük küçük tüm ekonomik birimler vergi öderler.

KDV – ÖTV Vergileri
Türkiye’deki vergi türleri gelir üzerinden alınan vergiler harcama üzerinden alınan vergiler ve servet üzerinden alınan vergiler olarak sınıflandırılır. Vergi ödeme gücünüze göre belirli dönemlerde ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz. Devletin tüm bireylerden aldığı başlıca vergiler; katma değer vergisi (KDV) özel tüketim vergisi (ÖTV) örnek olarak gösterilebilir.

Damga Vergisi Nedir?
Damga vergisi de devletin sözleşmelere taraf olan herkesten almış olduğu bir vergilendirme türüdür.  İki taraflı sözleşmelerde her iki taraf da vergi mükellefi iken resmi dairelerle kişiler arasında yapılan sözleşmelerde vergi mükellefiyeti kişilere aittir. Yabancı evraklarla alakalı vergilendirmede esas alınan ölçü ise evraktan kimin fayda sağladığıdır. Resmi evrakı elinde bulunduran ve kendine fayda sağlayan kişi vergi mükellefi olarak tayin edilir. Her tür değerli evrak sonucu oluşacak akitlerde vergi mükellefiyeti doğar. Örneğin ticari anlaşmalar sonucu ve tüm ticari işlemlerde deniz ödünç senetlerinde emtia senetlerinde resmi makam makbuzlarında beyannamelerde icra dairesince tespit edilmiş evraklarda kira sözleşmelerinde ve aklınıza gelebilecek her tür resmi evrak ve işlem kaydında fayda sağlayacak kişiler ve hak sahipleri ellerinde bulundurdukları belge ve içeriğe göre derecelendirilmiş bir vergi ödeyeceklerdir.

Damga Vergisi Ne Zaman Ödenir?
Maliye bakanlığınca tespit edilmiş olan vergilerin mükellefleri bir ayın içinde kurumların düzenlemiş olduğu resmi kâğıt ve sözleşmelerin kâğıt vergisini izleyen ayın yirminci günün akşamına kadar bir beyanname ile vergi dairesine bildirir ve 26. Günü akşamına kadarda bu vergiyi öder. Örneğin kira sözleşmesi yaptığınızda sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren en çok 20 gün içerisinden vergi beyanınızı yaparak ödemenizi gerçekleştirirsiniz.

Sisteme Giriş ve Ödeme Şekilleri
Ödemeniz gereken bir vergi var mı ne zaman ödemeniz gerekir ve nereye ödersiniz devlet dairelerinde takip etmeniz gereken bir işleminiz var mı ya da vergilendirmeyle ilgili ödemeniz gereken bir ceza var mıdır öğrenebilmeniz için size en yakın maliyeler ’den bilgi alabilirsiniz. Bununla beraber devlet tarafından kurulmuş olan ve tüm resmi işlemlerinizin takibini gerçekleştirebileceğiniz e devlet sitesine giriş yaparak da evinizden veya iş yerinizden rahatça bilgi sağlayabilirsiniz. Bu sisteme girip bilgi alabilmek için size en yakın postaneye kimliğiniz ile şahsen başvurup siteye giriş şifrenizi edinebilirsiniz.

Sisteme kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptığınızda başlıkları okuyarak bilgi almak istediğiniz konuyu seçebilirsiniz. Sizi tanımlayacak olan bu sistem sayesinde ödemeniz gereken bir borç var mı öğrenebileceksiniz. Bu ve daha fazlasını bu sistem üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sizde şifrenizi alarak siteyi ziyaret edin ve gerekli olduğu durumlarda yapabileceklerinizi detaylarıyla öğrenin.

 

Bu Gönderiye Yorum Yapın

*
d